Běžné chování batolat, které vás, navzdory své bizarnosti, nemusí znervózňovat

Domov


Některé děti už ve velmi raném věku si oblíbí nějakého plyšáka a bez něj nedají ani ránu. Posazují si ho vedle sebe a svým jazykem na něj žvatlají. Kývají, smějí se, zkrátka „povídají“ si s ním. Nikdo se nemusí bát, že vaše malé není normální. Dětský svět je odlišný od našeho, dospělého.


Někteří mají tendenci mít neviditelného kamaráda. Mluví na něj, jako by byl u nich a dokonce můžou požadovat, aby kamarád dostával svůj talíř s jídlem.
máma s dítětem


Nejsme ovšem v nějakém filmu, kde se nakonec ukáže, že kamarád je duch zemřelého děcka a chodí navštěvovat to vaše. Je to jen období, kdy společnost dospělých ho nedokáže uspokojit a ono samo nemá k sobě věkově rovnou osobu. Až si najde kamarády někde při vašich pravidelných procházkách, „neviditelný kámoš“ bude fuč.


Ono vcelku chování batolat může vyvolávat divné pocity.  Nezapomeňte, že mu vyprávíte a čtete pohádky, a tak se noří do světa fantazie, kterou přenáší do toho našeho, reálného.
xylofon a tamburína


Vidí krtinu a už hledá krtečka, který opodál určitě něco kutí s kamarádkou myškou. Ve včelce vidí Máju a dívá se po Vilíkovi, v lese u pařezu volá Křemílka a Vochomůrku.


Je to svět, pro který mnoho dospělých nemá pochopení, ale tyto vaše malé bytůstky jsou jimi obklopeny.


V tomto věku zkouší i takové věci, jako je ochutnat písek, protože jste mu pomohli „upéct“ bábovičku. Vaše vyděšenost je velká, dítě prská na všechny strany a vy si říkáte, jestli je normální, aby vzalo do pusinky něco, o čem jste si povídali, že se nepapá. Je to normální!  Vždyť to bylo upečené!


Stává před zrcadlem a pitvoří se. Pozoruje se a je buď nadšené, nebo zklamané z toho, co vidí. Někdy hodí po svém odrazu hračkou, protože mu vadí, jak se ten druhý tváří.


Nedivte se, když vám přinese kus stavebnice a prohlásí, že ji máte ochutnat, protože je to oběd. Neodbývejte jej se smíchem, co si to zase vymyslelo, ale „ochutnejte“. V tuto chvíli ho nic nepotěší víc než vaše mňam, mňam.


Zapojte se do her, kde zabíjíte draka a řítíte se šílenou rychlostí na koni, při čemž musíte vydávat zvuky kopyt a ještě ržát. Dítě tuto situaci prožívá, jako by se doopravdy děla. Dává do toho veškerou svou fantazii. Nebojte se, vyroste z toho. A jestli ne, nejspíš z něj bude nějaký umělec.